Bez pájky to v elektrotechnice, elektronice a dalších oblastech lidské činnosti nejde. Donedávna nejobvyklejšími pájkami byly slitiny olova a cínu, které se používaly pro pájení jednoduchých elektrických obvodů, ale například také potrubí, konzerv, a dokonce i hudebních nástrojů. Tyto pájky velmi dobře splňovaly jak technické parametry, tak ekonomickou dostupnost.
Současné ekologické požadavky však vyvíjejí tlak na výrobce, aby toxické těžké kovy z elektronických produktů každodenního použití odstranili. V souvislosti s tím roste poptávka po pájkách složených z alternativních slitin. Náhradní slitiny bez škodlivých kovů mají sice výbornou vodivost, ale na druhou stranu jsou mnohem méně odolné a hůře odolávají korozi. Proto například vašemu novému mobilu hrozí přerušení spojů při každém větším nárazu, přestože starší mobil by karambol nejspíše přežil bez následků. Náhrada olova s sebou ovšem přináší i další problémy: změnu teploty tání, způsob zpracování a v neposlední řadě i vyšší cenu pájek. Jak tedy klasické pájky nahradit materiálem stejně efektivním, ale zdravotně nezávadným?
Náš tým pracuje na vývoji alternativní bezolovnaté pájky, která se staré slitině vyrovná v pevnosti, vodivosti, odolnosti i dalších parametrech. Rozdílné aplikace pájky však vyžadují zvážení mnoha různých aspektů. Nejdůležitější technické parametry jsou smáčivost a mechanická pevnost. Pro elektroniku a výměníky tepla je důležitá elektrická a tepelná vodivost. Další podstatný aspekt je ten, že teplota tání musí být nízká, aby se zabránilo poškozování konstrukce nebo součástek během pájení. Toto všechno jsou úskalí, přes která musíme přejít. Ale máme za sebou už reálné a dá se říct skvělé výsledky.
Naše bezolovnaté měkké pájky umožňují uživatelům i výrobcům vybrat si ten nejlepší materiál pro individuální aplikace. Spolupracujeme s průmyslovými podniky, protože nové typy alternativních bezolovnatých měkkých pájek jsou určeny právě pro výrobce v oblasti elektrotechniky, automobilového průmyslu nebo tepelné techniky. Tedy pro ty, jejichž produkty jsou běžnou součástí našich životů.
Fakulta metalurgie a materiálového inženýrství VŠB – Technické univerzity Ostrava